• +38 066 7330343
  • ekotox(at)ekotox.com.ua // 03110, м. Київ, Солом'янський р-н., вул. Кочура Григорія буд. 19 корпус 6

Пакет Омнібус для спрощення хімічних регламентів

Пакет Омнібус для спрощення хімічних регламентів

Пакет Омнібус для спрощення хімічних регламентів

Європейська Комісія представила черговий пакет заходів для спрощення регулювання хімічної галузі. Спрощення стосуються регулювання хімічних речовин у секторах косметики і добрив, а також методів маркування, реклами чи продажу хімікатів.

8 липня 2025 року Європейська Комісія опублікувала шостий Omnibus, під назвою Європейський план дій для хімічної промисловості. Мета Omnibus – зменшити бюрократію, знизити витрати для промисловості, інвестувати в сталість розвитку та стимулювати зростання глобальної конкурентоспроможності.

Основні цілі ініціативи зі спрощення:

  • створення „Альянсу з критичних хімічних речовин“ для моніторингу ланцюжка поставок критичних сировин
  • розширення контролю імпорту хімічних речовин
  • зменшення витрат на енергію через інвестиції в водень та переробку
  • впровадження циркулярної економіки та підвищення рівня переробки сировини
  • дозволення використання речовин PFAS у стратегічних галузях

Конкретні зміни для хімічного сектору у шостому Omnibus:

1.       Зміни до CLP-регламенту:

  • цифровізація інформації через запровадження „цифрового контакту“
  • Спрощення для маркування – відмова від мінімального розміру шрифту та правил форматування, залишення обов’язку оновлювати етикетку «без невиправданих затримок», спрощення для невеликих упаковок
  • реклама продукції має містити фразу «Перед використанням завжди читайте етикетку та інформацію про продукт», замість повного переліку ризиків CLP
  • введення перехідного періоду для маркування небезпечної продукції, виготовленої до набрання чинності нового законодавчого акта, в описі онлайн‑продажів

2.       Зміни до регламенту про косметику:

  • дозвіл на використання речовин CMR у косметичних продуктах після подання заявки на виключення, за умови дотримання певних умов

3.       Зміни до регламенту про добрива:

  • цифровізація інформації через запровадження „цифрового контакту“
  • запровадження цифрової декларації відповідності та відповідного крос‑посилання до товару, що забезпечує легкий доступ до цієї декларації та інформації в ній; у відповідному форматі відповідно до Директиви (ЄС) 2019/1024
  • зберігання усієї інформації, що підтверджує відповідність продукції, у цифровому вигляді, мовою, зрозумілою для контролюючих органів

Запропонований пакет Омнібус викликає певні сумніви щодо збереження адекватного рівня безпеки та здоров’я споживачів і захисту навколишнього середовища. Однак він є значним полегшенням для підприємців і сприяє зменшенню втрат конкурентоспроможності хімічних продуктів ЄС.

Джерело: публікація ЄС – Simplification of certain requirements and procedures for chemical products https://single-market-economy.ec.europa.eu/publications/simplification-certain-requirements-and-procedures-chemical-products.en

Занепокоєння, повязані із запропонованим спрощенням

Запропонований пакет «Омнібус» викликає деякі сумніви щодо підтримки безпеки та здоров’я споживачів на належному рівні, а також турботи про навколишнє середовище. Екологічні активісти попереджають, що спрощення правил може підірвати багаторічний прогрес у сфері охорони здоров’я та захисту довкілля. Крім того, там заявили, що Єврокомісія піддається тиску з боку промисловості і стає на бік підприємців, а не споживачів.

Прихильники спрощення стверджують, що запропонований план є не лише політикою щодо хімікатів, а й реальною підтримкою галузі, яка так довго насторожувала. Вони виділяють проблеми зі збереженням конкурентоспроможності на світовому ринку через занадто високе регуляторне навантаження. Прихильники наводять приклад зниження важливості хімічного сектора в Європі майже вдвічі за останні 20 років, а також закриття багатьох хімічних заводів і перенесення виробництва за межі Європейського Союзу.

Думки розділилися, а запропоновані документи є лише проектом, представленим Європейською комісією. Щоб бути офіційно реалізованими, вони мають пройти всю законодавчу процедуру із схваленням Радою ЄС та Європейським парламентом.

Відповіді Комісії на запитання:

Навіщо вводити пакет спрощень у нещодавно оновлені правила (наприклад, CLP)?

  • Тому що хімікати мають вирішальне значення для економіки ЄС, а хімічна промисловість стикається з високими витратами на енергію, недобросовісною конкуренцією та слабким попитом. Великі компанії закривають і переносять свої виробництва за межі Європейського Союзу. Пакет спрощень має на меті допомогти хімічному сектору відновитися та збільшити виробництво хімікатів, а також скоротити бюрократичну тяганину для зниження витрат.

Окрім регуляторного спрощення, чи буде Єврокомісія впроваджувати інші заходи для хімічного сектору?

  • Діяльність з імпорту буде посилена шляхом створення Цільової групи з нагляду за імпортом. Виконання законодавства про хімічні речовини буде пріоритетним завданням. Діяльність буде зосереджена, зокрема, на онлайн-продажах через онлайн-платформи та продажу продукції через нерегульованих посередників. Метою інспекції є зменшення законодавчих прогалин та ліквідація імпортованої продукції, яка не відповідає нормам.
  • Крім того, з метою забезпечення доступу до критично важливих сировинних матеріалів буде створено «Альянс критичних хімічних речовин» для виявлення критично важливих хімічних речовин, створення спільної бази закупівель для критично важливих хімічних речовин та диверсифікації джерел постачання критичної сировини.
  • Комісія має намір зосередитися на переробці хімічних речовин, зокрема переробці пластику, а також розробити методи розрахунку, перевірки та звітності про вміст пластику в одноразових пляшках.
  • Європейське хімічне агентство проведе реформу і отримає більше гнучкості для швидшого надання наукових консультацій і роз’яснення правил щодо хімічних речовин для промисловості.

Джерело:qanda-25-1759_en.pdf

Ekotoxhttps://ekotox.com.ua/