Речовини MOCS (БКР) визначені в новому регламенті CLP щодо класифікації, маркування та пакування хімічних речовин і сумішей. Згідно з визначенням у нормативно-правовому акті:
багатокомпонентна речовина (БКР) – це речовина, що містить більше одного компонента.
Речовини, що класифікуються як БКР, – це речовини:
- містять хоча б один первинний компонент і виявлені домішки або добавки,
- багатокомпонентні речовини,
- речовини невідомого або змінного складу, продукти складної реакції або біологічні матеріали (НЗСБ).
Класифікація БКР
Нова стаття 5.3 Положення про CLP уточнює правила класифікації речовин, що містять більше одного складового. Метою впровадження цих правил є забезпечення належної класифікації БКР на основі серйозності небезпеки, пов’язаної з відомими компонентами.
Речовини, що містять більше одного інгредієнта, будуть оцінюватися як на основі наявної інформації для відомих інгредієнтів, так і на основі інформації для БКР. З токсикологічної точки зору БКР схожі на суміші двох і більше хімічних речовин, тому методи класифікації та маркування БКР будуть аналогічні правилам класифікації хімічних сумішей.
Класифікація для БКР, заснована на даних відомих компонентів, прийнята, якщо складові речовини демонструють:
- мутагенність статевих клітин,
- канцерогенність,
- шкода репродуктивної функції,
- порушення роботи ендокринної системи здоров’я людини,
- порушення роботи ендокринної системи в навколишньому середовищі,
а також для речовин:
- стійкий, рухливий і токсичний (СРТ),
- стійкий, біоакумулятивний і токсичний (СБТ),
- дуже наполегливий і дуже рухливий (vPvM),
- дуже стійкий і дуже біоакумулятивний (vPvB).
У такій ситуації, навіть якщо сам БКР не має жодної з перерахованих вище властивостей, але містить компоненти, що належать до зазначених категорій у відповідних концентраціях, що перевищують поріг класифікації, їх слід враховувати для визначення загальної класифікації БКР.
Приклад: якщо БКР містить канцерогенний компонент вище певного рівня концентрації, весь БКР слід класифікувати як канцероген.
Регламент CLP не накладає жодних зобов’язань щодо проведення нових випробувань на тваринах. Класифікація повинна ґрунтуватися на наявних на даний момент даних, використовуючи оцінку вагомості доказів.
Виняток
Новий пункт, розроблений галузевими компаніями, допускає звільнення від класифікації в конкретних випадках. Цей пункт може застосовуватися до рослинних екстрактів, які не є хімічно модифікованими, включаючи ефірні олії. Це положення захищає європейських виробників ефірних олій, якщо наукові дані свідчать, що класифікація ефірної олії на основі окремих компонентів не є науково обґрунтованою.